Pylenie z wyraźną okresowością - zmiana pór roku oraz czynniki pogodowe. Temperatura zimą i wczesną wiosna wpływa na początek pylenia i intensywność - najczęściej jest to druga połowa lutego i marzec. Po pyłku brzozy najczęstsza przyczyna alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek.
Kwiaty topoli rozwijają się wczesną wiosną: marzec, kwiecień. Natomiast na przełomie maja i czerwca dojrzewają owoce. Ten okres to również początek pylenia traw , stąd wielu chorych sądzi, że przyczyną dolegliwości jest śnieżnobiały puch topoli. Ten puch działa drażniąco na błonę śluzowa nosa i spojówki rzadko jedna jest przyczyną uczuleń.
Aktywność alergenowa sosny i świerku jest niewielka lub nie występuje w ogóle. Natomiast rozważana jest możliwość ``gruntowania błony śluzowej dróg oddechowych`` - uszkodzenie błony śluzowej może mieć znaczenie dla występujących póżniej reakcji na pyłki traw. Maj jest okresem pylenia sosny - charakterystyczny żółty osad na brzegach kałuż po opadach deszczu.
To trzecia co do częstości przyczyna ANN i zapalenia spojówek w Polsce. Objawy pyłkowicy w okresie późno-letnim jest wywołana przez nią. Szczyt pylenia przełom lipca i sierpnia. Alergeny główne pyłku bylicy wywołują reakcje krzyżowe z wieloma innymi alergenami. U cześci chorych na nią obserwowane są objawy zespołu OAS - ``orall allergy syndrom`` po spożyciu niektórych owoców i warzyw. Najczęściej są to nietolerancje: selera, jabłka, marchwi, ziół i przypraw.
Proste sposoby, na zmniejszenie narażenia na alergeny pyłku traw:
na bieżąco śledź komunikaty dotyczące pylenia
unikaj dłuższego przebywania na dworze, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie
noś okulary przeciwsłoneczne
zamykaj okna w domu i samochodzie
po przyjściu do domu przebierz się i weź prysznic
nie susz prania na dworze
spaceruj w deszczu lub tuż po jego zakończeniu
nie koś trawnika
Dbaj o łóżko – Proste zalecenia dla uczulonych na roztocze kurzu domowego.
unikaj pościeli z naturalnego pierza
pościel, z materiałów które można prać w temperaturze powyżej 60 st C
codziennie susz i wietrz łóżko, materac kołdrę i pościel
co najmniej raz w tygodniu czyść łóżko, materac i pościel odkurzaczem z filtrem HEPA
wystawiaj pościel na słońce
co dwa tygodnie pierz całą pościel
stosuj specjalne pokrowce na materac i pościel
staraj się wymieniac pościel na nową
nie ściel łóżka od razu po obudzeniu
wietrz regularnie sypialnię